Aicinām uz Tautas fotostudijas “Fotast” jubilejas izstādi

22.01.2024

No 25. janvāra līdz 10. martam Liepājas muzeja Lielajā zālē skatāma Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas fotostudijas “Fotast” jubilejas izstāde “65”. Izstādē eksponēti 65 melnbalti darbi no dažādām fotostudijas pastāvēšanas desmitgadēm.

Fotogrāfijas veidotas dažādās tehnikās un stilistikā, kas gadu gaitā veidojušas fotostudijas identitāti. Ekspozīcijā iekļauti Huberta Stankeviča, Gunāra Kopštāla, Pētera Jaunzema, Irinas Tīres, Ulda Brieža, Vara Santa – kopumā vairāk nekā 50 talantīgu Liepājas fotogrāfu darbi. Tie ir gan profesionāļi, gan amatieri, kas darbojušies dažādos laikmetos, politiskās iekārtās, ar atšķirīgām tehniskajām un tehnoloģiskajām iespējām, bet radniecīgi mīlestībā uz fotogrāfiju.

Kā pastāstīja ekspozīcijas māksliniece Dace Dēliņa-Lipska, izstāde met tiltu no pagājušā gadsimta desmitgadēm uz šodienu un veido harmonisku stāstījumu par laiku, cilvēku tajā, par attiecībām un vidi: “Ar dokumentālu precizitāti, poētisku jūsmu vai asredzīgu vizionārismu – katrs autors aiz kameras pasauli redz savām unikālajām acīm.” Izstādes apmeklētāji aicināti ienirt katra autora radītajā fotogrāfijas atmosfērā un lasīt mākslas valodas simbolus un zemtekstus, vienlaikus sajūtot fotostudijas identitāti un rokrakstu.

“Ekspozīcijā var aplūkot arī analogās foto laboratorijas aprīkojumu,” papildina fotostudijas vadītāja Iveta Herbsta, “un iztēloties, kā tumšajā telpā pie sarkanās spuldzes cits pēc cita iznirst foto tēli uz biezā foto papīra, gluži kā alķīmiķa laboratorijā. Analogās fotogrāfijas šarms un vērtība ir nezūdošas arī digitālās fotogrāfijas laikmetā, to apliecina izstādē redzamā harmoniskā līdzsvarotība starp analogo un digitālo.” Ekspozīcijā iekļauti priekšmeti no fotogrāfa Zigmara Lāča (1934 – 2022) analogās foto laboratorijas aprīkojuma.

Fotogrāfijas laikmetā, kad ikvienam ir iespēja fotografēt ar visdažādāko foto tehniku – sākot ar viedtālruni, analogo vai digitālo spoguļkameru – fotostudijas “Fotast” mērķis ir apvienot dažāda līmeņa fotogrāfus un foto amatierus, lai piedāvātu izaugsmes iespējas dažādos izglītojošos pasākumos, foto izstādēs un plenēros, veicinātu izpratni par fotogrāfijas māksliniecisko vērtību un kvalitātēm, kā arī veidot sadarbību ar citām foto biedrībām gan vietējā, gan ārvalstu mērogā.

Izstādes svinīgā atklāšana 25. janvārī pulksten 18:00.