Aicina uz diriģentes Skaidrītes Kuplās 85 gadu jubilejas koncertu “Mūzikas klosteros svētos…”

18.12.2017

Šā gada 21. decembrī ilggadēja Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas diriģēšanas nodaļas pedagoģe un skolas jauktā kora diriģente Skaidrīte Kuplā atzīmēs 85 gadu jubileju, kurai par godu šo sestdien, 23. decembrī, pulksten 14.00 Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas Lielajā zālē notiks Ziemassvētku ieskaņas koncerts “Mūzikas klosteros svētos…”. Ieeja bez maksas.

Koncertā piedalīsies Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “INTIS” (diriģente Ilze Valce, kormeistars Kārlis Millers), jauktais koris “Laiks” (diriģente Ilze Balode, kormeistare Laura Bluķe), sieviešu koris “Aija” (diriģente Gunta Vite, kormeistare Antra Berga), koncertmeistars Toms Pēteris Korsaks, kā arī diriģentes Skaidrītes Kuplās audzēknis, mūziķis Ainars Virga. 

Diriģente Skaidrīte Kuplā dzimusi 1932. gada 21. decembrī Liepājā. 1951. gadā ar izcilību absolvējusi Liepājas Mūzikas vidusskolu (Valda Vikmaņa diriģēšanas klasi), Liepājas 1. vidusskolu, vēlāk – LPSR Valsts konservatoriju (Andreja Krūmiņa kordiriģēšanas klasi). Sākotnēji strādājusi Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā Rīgā par vokālo ansambļu vadītāju, tad par pedagoģi Ventspils Mūzikas vidusskolā, bet no 1958. gada – E.Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā, kurā pasniegusi kora un diriģēšanas priekšmetus, strādājusi par pedagoģi, bijusi skolas jauktā kora un kamerkora diriģente, kā arī kordiriģentu metodiskās komisijas un kordiriģentu nodaļas vadītāja. Paralēli darbam skolā Skaidrīte Kuplā bijusi arī z/a “Boļševiks” sieviešu kora diriģente, Valsts Liepājas teātra sabiedriskā kora kormeistare un no 1978. gada arī Liepājas skolēnu koru virsdiriģente.

Diriģentes Skaidrītes Kuplās vadībā E. Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas jauktais koris 20. gs. 60.-80. gados regulāri izcīnīja 1. vietu Republikāniskajās mūzikas vidusskolu koru skatēs, piedalījās Vispārējos latviešu un Skolēnu Dziesmu svētkos, nepagurstoši iestudēja latviešu komponistu kormūzikas programmas, piedalījās skolas, Liepājas un republikas mēroga nozīmīgākajos pasākumos, veidoja starptautisku sadarbību ar citu republiku kolektīviem. Augstu novērtējumu guvusi arī Skaidrītes Kuplās pedagoģiskā darbība kordiriģēšanas jomā – viņas kordiriģēšanas klases audzēkņi vienmēr sekmīgi turpināja studijas J. Vītola Latvijas Valsts konservatorijā un regulāri ieguva godalgotas vietas republikas diriģentu konkursos, piemēram, 1979. gadā Ainars Knesis ieguva 1. vietu Valsts konkursā par godu komponista Alfrēda Kalniņa 100 gadu jubilejai. Ilggadēji kolēģi pedagoģiskajā un radošajā darbā E. Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā bijuši Skaidrītes Kuplās absolventi Dzidra Spēlmane un Andris Lekstutis. No Skaidrītes Kuplās pēdējo gadu audzēkņiem sekmīgi ar koriem dažādās Latvijas pilsētās un novados strādā diriģentes Ilze Balode, Ināra Bērziņa, Liene Breča u.c.

Savās atmiņās un labos vārdos par diriģenti Skaidrīti Kuplo dalās arī sieviešu kora “Aija” diriģente Gunta Vite: “Mani pirmie Dziesmu svētki bija laikā, kad mācījos Liepājas Mūzikas vidusskolā – tajos piedalījāmies ar jaukto kori, kuru vadīja Skaidrīte Kuplā, kas kā diriģente bija vadzvaigzne! Mācījusies vienā kursā ar Imantu un Gido Kokariem, stingra, prasīga, burvīga diriģente”. Savukārt, virsdiriģente Ilze Valce stāsta: “Mums Latvijā ir ļoti daudz diriģentu, kuri būtu pelnījuši kāpt virsdiriģentu tribīnē. Vienmēr esmu vēlējusies, lai arī Skaidrīte Kuplā būtu Dziesmu svētku virsdiriģente. Lieliska, fantastiska mūziķe, tāpat kā Jēkabs Ozoliņš, savulaik Leonīda Vīgnera kora dziedātāja.”

Informāciju sagatavojusi:
Inese Muižniece
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja