Aicina uz Jēkaba Ozoliņa vadītā jauktā kora “Līva” 80 gadu jubilejas koncertu

27.09.2017

Jaunuma titlulattēls

Šo sestdien, 30. septembrī, pulksten 15.00 Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “Līva” atzīmēs 80 gadu jubileju koncertā “Līvai 80” Liepājas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē. Koncertā piedalīsies un jubilārus sveiks arī Nīcas vīru koris. Ieeja bez maksas.

Jauktais koris, kas šobrīd pazīstams ar nosaukumu “Līva”, dibināts 1937. gada augustā, kad pirmo reizi kopā sanāca jauni cilvēki un dibināja skolotāju kori. Sākotnēji korim mainījušies diriģenti, bet pēc tam ar koristiem strādājuši divi leģendāri diriģenti – kopš 1945. gada Valdis Vikmanis un no 1976. gada Jēkabs Ozoliņš. Tie ir bijuši visražīgākie gadu desmiti, kad koris guva augstu atzinību ne tikai Latvijas koru vidū, bet arī ārpus mūsu valsts robežām. Koncertēts Lietuvā, Igaunijā, Gruzijā, Armēnijā, Bulgārijā u.c. Ļeņingradā koris dziedāja sava diriģenta Jēkaba Ozoliņa valsts eksāmenā, viņam absolvējot konservatoriju. Atskatoties vēsturē, “Līva” jāakcentē kā savulaik viens no labākajiem Latvijas, tostarp Rīgas prominentajiem koriem. Valda Vikmaņa vadībā skolotāju koris bija Liepājā pirmais un vienīgais, kas jau padomju laikā sāka iestudēt garīgās mūzikas un lielo formu skaņdarbus. Pārņemot kora vadību, Jēkabs Ozoliņš šo tradīciju turpināja.

Koris piedalījies visos Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos un vairākkārt bijis arī laureāta godā. Koris piedalās Liepājas un Latvijas koru mūzikas dzīvē, bijis koncertceļojumos Zviedrijā un Norvēģijā. Dziedātājiem ir īpašas atmiņas par koncertturnejām Zviedrijā 1991. un 1994. gadā, kad aizsākās draudzība ar Gēteborgas latviešu kori un tā diriģenti Ilzi Šakari. Visos laikos “Līvas” pamatrepertuārā ir latviešu kora dziesmas, īpaši un konsekventi popularizējot Liepājas komponista Agra Engelmaņa dziesmas.

Šo sestdien koncertā Liepājas Latviešu biedrības namā gaidāma retrospektīva programma, kurā jauktā kora “Līva” izpildījumā dzirdēsim gan Agra Engelmaņa dziesmas, gan lielo formu skaņdarbus, akcentējot Valda Vikmaņa ieguldījumu kora attīstībā, gan Imanta Kalniņa dziesmas ar Imanta Ziedoņa un Olafa Gūtmaņa vārdiem. Kā vēsta koncerta scenārija autore un vadītāja Iveta Ļesina, Nīcas vīru koris sestdien sveiks jubilārus, izpildot Dziesmu svētku klasiku. Koncerta noslēgumā abi kori apvienosies, lai kopā izpildītu vairākus skaņdarbus no Dziesmu svētku repertuāra, tostarp arī Jāņa Lūsēna “Karoga dziesmu”, ko Jēkabs Ozoliņš diriģēs arī Dziesmu svētkos 2018. gadā, atzīmējot Latvijas simtgadi.

Informāciju sagatavojusi:

Inese Muižniece
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja