Agrim Engelmanim 85

26.04.2021

“No šīs mūsu liepu zemes, baltās smilšu zemes šīs,
līdz pat jūrai liepu taka, līdz pat saulei debesīs.”

Ar dziesmu “Liepu taka” un “Tai rītā” video ierakstu Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra kori godina izcilo liepājnieku, komponistu Agri Engelmani 85. jubilejā.

Daudzas A.Engelmaņa dziesmas kļuvušas par klasiku un iekļautas Vispārējo latviešu Dziesmu svētku repertuārā, to vidū arī “Liepu taka”, kas tapusi sadarbībā ar leģendāro liepājnieku, dzejnieku Olafu Gūtmani un “Tai rītā” ar Dainas Kamaras dzejas rindām.

A.Engelmanis dzimis 1936. gada 26. aprīlī Liepājā. Ar izcilību absolvējis Liepājas mākslas vidusskolu, mācījies Liepājas mūzikas vidusskolā, mūzikas teorijas nodaļā, studējis Latvijas Valsts konservatorijā, Ādolfa Skultes kompozīcijas klasē. A.Engelmanis strādājis par kompozīcijas un teorētisko priekšmetu skolotāju Liepājas mūzikas vidusskolā, bijis arī šīs skolas direktors un Liepājas teātra mūzikas daļas vadītājs.

A.Engelmanis daudz paveicis Liepājas kultūras dzīves veidošanā: bijis Liepājas Kultūras fonda priekšsēdētājs, Latvijas Mūzikas biedrības Lejaskurzemes novada valdes priekšsēdētājs, strādājis dažādu konkursu žūrijās un pašvaldības kultūras komisijās. Komponista kora dziesmas kļuvušas par žanra klasiku un vairākkārt skanējušas Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos. Kopš 1977. gada A.Engelmanis bijis Latvijas Komponistu savienības biedrs un Komponistu savienības valdes loceklis.

Talantīgais kurzemnieks devies mūžībā 2011. gada 7. aprīlī, neilgi pirms savas 75. jubilejas.