Tautas lietišķās mākslas studija “ZĪTARS”

Rūpīgi izpētot bagāto Dienvidkurzemes arheoloģisko un etnogrāfisko mantojumu, radīt laikmetīgas un mākslinieciski augstvērtīgas rotas, savienojot senatnīgo ar moderno.

vadītāja
Austra Ziemele

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra tautas lietišķās mākslas studijas “ZĪTARS” aizsākumi meklējami 1969.gada rudenī, kad Liepājas Izglītības un zinātnes darbinieku namā sāka darboties dzintara un metāla apstrādes pulciņš. Gandrīz pēc 10 gadu darba tas ieguva studijas “ZĪTARS” nosaukumu, bet 1981.gadā – Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu.

Studiju no 1972.gada līdz 2008 gada jūnijam vadīja Helēna Keterliņa, šobrīd – Austra Ziemele. Studijā darbojas apmēram 20 dažāda vecuma dalībnieki – tautas daiļamata meistari, kuriem izveidojies katram savs rokraksts rotu izpildījumā.

Kolektīvs regulāri piedalās izstādēs – Liepājā, Rīgā, Ventspilī, Talsos un citās Latvijas pilsētās. Studijas “ZĪTARS” meistari ir reprezentējušies arī ārzemēs – Anglijā, Austrālijā, Bulgārijā, Zviedrijā, Vācijā, Polijā, Ungārijā, Kiprā, Krievijā, Japānā, Korejā un Portugālē.

“ZĪTARA” meistari ar lieliem panākumiem un bagātīgu meistardarbu klāstu piedalījušies Dziesmu svētku izstādēs Rīgā un Rīgas Dabas muzeja izstādē ,,Dzintars laiku lokos”, savukārt Rīgas Vēstures un mākslas muzejā Burtnieku ezera kapulauka dzintara senlietu izrakumu atdarinājumā apskatāms “ZĪTARA” meistaru izveidots seno laiku sievietes apģērba rotājumu komplekts. Studijā “ZĪTARS” radītas daudzas tautiskas rotas, kniepķeni un saktas, ar ko izdaiļot Nīcas, Rucavas un Bārtas tautastērpus. Meistari ar lielu interesi dzintarā atveido dzīvniekus un putnus. Studijas meistari regulāri rada jaunas rotu kolekcijas arī studijas jubilejas izstādēm. 2019.gadā studija ,,ZĪTARS” atzīmēja savu 50 gadu jubileju ar skaistu izstādi Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā.

Studijas moto:  “Celsim godā Baltijas jūras dzintaru, kurš ir mūsu dārgakmens un lepnums!”